Welcome visitor you can log in or create an account
A+ A A-

Kirkut (cmentarz żydowski w Kołbieli)

W 1820 roku w miejscowości żyło 125 wyznawców judaizmu. Dziewiętnasty wiek to okres burzliwego przyrostu liczby kołbielskich Żydów. W 1883 roku "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" opisując Kołbiel podawał: "w 1861 roku było tu 36 domów, 619 mieszkańców (505 Żydów); obecnie 50 domów, 800 mieszkańców (600 Żydów)".
W 1909 roku w mieście żyło już 2.077 osób pochodzenia żydowskiego, co stanowiło około 89% wszystkich mieszkańców. W 1941 roku w Kołbieli Niemcy utworzyli getto. 27 września 1942 r. wszyscy żydzi zostali deportowani do obozu zagłady w Treblince.

W Sufczynie przed II wojną światową mieszkała rodzina Cukremanów, którzy byli właścicielami młyna "Pęchery". 

Czytaj dalej...

Dworek Dudzianka zabłyszczy

Mieszkańcy Sufczyna oraz radni gminy Kołbiel odetchnęli z ulgą, gdy zabytkowy dworek Dudzianka w Sufczynie, zbudowany w 1827 r., został sprzedany. Mieli nadzieję, że nowy właściciel zacznie go remontować, a tym samym przywracać mu dawną świetność.

alt

– Od 2007 r. podejmowałem z radnymi i mieszkańcami wsi wiele działań, by dworek wydzierżawić lub sprzedać – informuje wójt gminy Kołbiel Adam Budyta. - Zainteresowanie różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń było duże. Kiedy jednak dochodziło do szczegółowych oględzin wnętrza budynku, wszyscy wycofywali się ze względu na zbyt duże nakłady finansowe, jakie musieliby ponieść, by dworek mógł funkcjonować. Dodam, że budynek został okradziony z kaloryferów, pieca, rur i wszelkich metalowych urządzeń. W wyniku podpalenia uległ też zniszczeniu budynek gospodarczy – stajnia. Sprawców obu tych zdarzeń nie wykryto, a dworek z roku na rok popadał w ruinę. Zarówno dwór, jak i przyległy do niego park wpisane są do rejestru zabytków województwa mazowieckiego pod nr. A-187/763. W ramach prowadzonego nadzoru konserwatorskiego przeprowadzono kontrolę przestrzegania oraz stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Stwierdzono, że stan techniczny całego obiektu kwalifikuje się do przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorsko-remontowo-budowlanych. Zostały wydane zalecenia pokontrolne nakładające na właściciela wykonanie szeregu prac i działań w celu zabezpieczenia obiektu przed dalszą degradacją, co oczywiście wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. W 2013 r. dworek został kupiony, a tym samym nowy właściciel, Żaneta Poirieux, przejęła zobowiązania konserwatorskie – wyjaśnia wójt Adam Budyta. Dwór jest murowany, parterowy podpiwniczony, zbudowany na planie prostokąta, z występami podtrzymującymi balkon; dach czterospadowy kryty blachą; park podworski z 300-letnimi lipami, klonami i platanami, zegar słoneczny w alei podjazdowej z 1836 r., figura Matki Boskiej z 1910 r.

Więcej w TR Nr 3. z 23.01.2014r.

źródło: http://www.tygodnikregionalny.pl/o-tym-sie-mowi/222-dworek-dudzianka-zabyszczy.html (dostęp styczeń 2016)

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

stroj kołbielski